Kraftigt och hållbart däckställ med 3 spånskivor
För att ge bästa möjliga hjälp måste däckställ kunna bära många tunga däck. Samtidigt måste de vara tillverkade av ett material som tål att användas. Därför har vi valt att producera detta ställ i galvaniserat stål, eftersom det är det mest praktiska. Stålet är enormt slitstarkt och tål hög belastning. För att vara helt exakt kan varje bärlager i detta däckställ bära en maxbelastning på 300 kg, och detsamma gäller dess hyllplan med spånskivor. Samtidigt tål stålet repor och suger inte upp olja eller andra vätskor som spills på ställets delar. Tvärtom är stället extremt lätt att underhålla med enkel rengöring, och med det galvaniserade stålet är du dessutom skyddad mot att stället rostar.
Stället mäter invändigt mellan gavelpjäserna 180 cm och är framställt med tre bärlager, som var och en kan förvara 9 däck. Detta ställ är kombinerat med vårt vanliga Combi 75 lagerställ med spånskivor. Därmed kan du både förvara däck, verktyg, hjul och fälgar eller andra reservdelar i samma ställ.
Använd det som ett fristående däckställ eller som en del av ett större system. Stället kan anpassas efter ditt behov och utökas med fler i takt med att du får nya behov eller behöver mer förvaringsutrymme – möjligheterna är många. Ska däckställen stå mitt i ett rum, kan de med fördel byggas ihop rygg mot rygg för att ge större stabilitet. Alternativt kan stället bultas fast i golvet.
Stället är lätt att montera och kan monteras på 10-15 minuter.
Perfekt för däckcontainrar
Eftersom stället är tillverkat i galvaniserat stål, har det en styrka och hållbarhet som gör det lämpligt för en däckcontainer. Det har vi varit medvetna om i produktionen, varför däckställens storlek är anpassad så att det passar exakt för tre fack i en 20-fots container eller 6 fack i en 40-fots container.
- 4 x Pelare för gavel - H:250 cm
- 6 x Raka rör för gavel - D:45 cm
- 4 x Sneda rör för gavel - D:45 cm
- 4 x Bärbalkar för Däck 75 - L:180cm
- 6 x Bärbalkar till Combi 75
- 11 x Tvärstag för bärbalk - D:45cm
- 3 x Spånskivor för Combi 75 - L:180 x D:41 cm
- 4 x Fötter med hål för fästbultar
- 24 x Bultar M8
- 24 x Låsmutter M8
| Typ | Däckställ |
| Systemet | Combi 75, Combi Däck 75 |
| Höjd | 250 cm |
| Längd | 198 cm |
| Djup | 45 cm |
| Bærere | 5 |
| Hylla pr. fack | 3 |
| Antal fack | 1 |
| Flyttbara hyllplan | Ja (7.5 cm intervaller) |
| Hyllöppningslängd | 180 cm |
| Flyttbara bärplan | Ja (7.5 cm intervaller) |
| Antal däck | 18 |
| Belastning pr. hylla | 300 kg |
| Material | Galvaniserat stål, Trä |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

