Kraftigt och hållbart däckställ för alla ändamål
För att ge bästa möjliga hjälp måste däckställ vara kapabla att bära många tunga däck. Samtidigt måste de vara gjorda av ett material som tål att användas. Därför har vi valt att producera detta ställ i galvaniserat stål, eftersom det är det mest praktiska. Stålet är enormt slitstarkt och tål hög belastning. För att vara helt exakt kan varje hyllplan i detta däckställ bära en maxbelastning på 300 kg. Samtidigt tål stålet repor och absorberar inte olja eller andra vätskor som spills på ställets delar. Tvärtom är stället enormt lätt att underhålla med enkel rengöring, och med det galvaniserade stålet är du dessutom skyddad mot att stället rostar.
Stället mäter invändigt mellan gavelsidorna 92 cm och är tillverkat med 2 bärlag som var och en kan förvara 4 däck. Om man behöver annan typ av förvaring i däckstället kan spånplattor köpas till och sättas in som hyllplan i stället. Därmed kan du både förvara däck, verktyg, hjul och fälgar eller andra reservdelar i samma ställ.
Använd det som ett fristående däckställ eller som en del av ett större system. Stället kan anpassas efter ditt behov och utökas med fler i takt med att du får nya behov eller behöver mer förvaringsutrymme – möjligheterna är många. Om däckställen ska stå mitt i ett rum kan de med fördel byggas ihop rygg mot rygg för att ge större stabilitet. Alternativt kan stället bultas fast i golvet.
Stället är lätt att montera och kan monteras på 10-15 minuter.
Idealiskt för däckcontainrar
Eftersom stället är tillverkat i galvaniserat stål har det en styrka och hållbarhet som gör det utmärkt för en däckcontainer. Det har vi varit uppmärksamma på i produktionen, varför däckställens storlek är anpassad så att det precis får plats med 6 fack i en 20-fots container eller 12 fack i en 40-fots container.
- 2 x stolpar för gavel - H:250 cm
- 3 x raka rör för gavel - D:45 cm
- 2 x sneda rör för gavel - D:45 cm
- 4 x bärbalkar för Däck 75 - L:90cm
- 2 x fötter med hål för fästbultar
- 12 x bultar M8
- 12 x låsmutter M8
| Typ | Däckställ |
| Systemet | Combi Däck 75 |
| Höjd | 250 cm |
| Längd | 101 cm |
| Djup | 45 cm |
| Bærere | 2 |
| Antal fack | 1 |
| Flyttbara bärplan | Ja (7.5 cm intervaller) |
| Belastning pr. hylla | 300 kg |
| Material | Galvaniserat stål |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

