Beskrivning
Halvpall i svart plast
Vår halvpall i svart plast är tillverkad i återvinningsbar och hållbar PP-plast och mäter 60 x 80 cm - halvstorleken av en standard Europall. Perfekt för butiker och lager där utrymmet är begränsat eller varorna är små.
Plastpallen kan återanvändas över 100 gånger och är ett miljövänligt och ekonomiskt alternativ till träpallar som typiskt gör det efter 5-7 körningar. Utbytbara fötter kan köpas till så pallen kan återanvändas även om fötterna är slitna.
Du hittar våra Plastpallar här.
Specifikationer
| Typ | Halvpall |
| Höjd | 14 cm |
| Längd | 80 cm |
| Bredd | 60 cm |
| Statisk lastkapacitet | 1500 kg |
| Dynamisk lastkapacitet | 500 kg |
| Material | rPP-Plast |
| Färg | Svart |
| Användningstemperatur | 0 till 40°C |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

