Beskrivning
Europall i svart plast
Vår Europall i svart plast är tillverkad i återvinningsbar och hållbar PP-plast som bär långt mer än en traditionell träpall. Pallen mäter 120 x 80 cm i standard Euro-mått och passar till alla gängse hyll- och logistiksystem.
Plastpallen kan återanvändas över 100 gånger och är ett miljövänligt alternativ till träpallar som typiskt gör det efter 5-7 körningar. Utbytbara fötter kan köpas till så pallen kan användas igen även om fötterna är slitna.
Du hittar våra Plastpallar här.
Specifikationer
| Typ | Europall |
| Längd | 120 cm |
| Bredd | 80 cm |
| Statisk lastkapacitet | 2000 kg |
| Dynamisk lastkapacitet | 1000 kg |
| Lastkapacitet på hyllan | 500 kg |
| Material | rPP-Plast |
| Färg | Svart |
| Användningstemperatur | 0 till 40°C |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

