Lätt grenställ för förvaring av ditt lätta, men långa gods
Att hålla ordning och reda i ett lager fyllt med långa produkter kräver antingen ett övernaturligt överblicksförmåga eller ett grenställ som detta. I detta flexibla hyllsystem kan det lagras långa varor som plaströr och -stänger, men även skivor i exempelvis trä och metall samt andra lättare komponenter. Hyllsystemet är lämpligt för de lättare behoven, typiskt baserat på manuell hantering. Grenställ är därför bra för dig som önskar överblick och ordning på ditt lager, med minimalt utrymmesåtgång eller tid att spilla på organisering.
Inga lager är lika. Därför har vi utvecklat detta hyllsystem, så att det är fullt av möjligheter. Hyllsystemet består av en stam med grenar – eller armar, som de också kallas. Dessa utgör den bärande delen, och kan vardera klara en belastning på upp till 50 kg. Önskar man dessutom att utöka lagringsutrymmet kan extra grenar läggas till eller extra hyllsystem kan köpas till vid lagring av längre produkter. Hålen på stammen gör det enkelt att flytta armarna runt, så att de passar just ditt behov. Kombinationsmöjligheterna är oändliga.
Önskar du att bygga vidare på ditt lätta grenställ, kan du med hjälp av tillbyggnadsdel för lätt grenställ, bygga ut det så långt ögat kan se.
Stabil och säker grenställ
Som många av våra andra system är detta system trycktestat på Dansk Teknologisk Institut till en godkänd max. belastning på 50 kg. per gren. Våra grenställsgrenar är justerbara i höjd med intervaller på 7,5 cm, vilket gör det enkelt att anpassa placeringen av armarna i enlighet med dina behov. De är dessutom enkla att montera, och behöver varken bultar, muttrar eller säkerhetssprintar. När det kommer till säkerheten, är inget lämnat åt slumpen, vad gäller detta grenställ. Hyllsystemet är producerat i galvaniserat stål för att motstå hårt slitage och rost, och de kraftiga fötterna i botten kan samtidigt användas till avlägg/bärlag. På varje gren finns ändstopp på 5 cm, för att undvika att godset fall det ner, och i stammen finns korsavstängningar med tvär- och diagonalstag, som håller stolparna samman och ger maximal stabilitet.
Se även specifikationer för denna produkt, för mer information.
- 16 x bågar i stål
- 4 x stolpar i stål
- 4 x Enkelsidiga fötter i stål
- 3 x grenställskors i stål
| Typ | Grenställ |
| Systemet | Erfa Lät Grenställ |
| Höjd | 200 cm |
| Längd | 150 cm |
| Djup | 50 cm |
| Bærere | 4 |
| Antal fack | 3 |
| Flyttbara bärplan | Ja (7.5 cm intervaller) |
| Antal grene pr. stege | 4 |
| Lastekapasitet pr gren | 50 kg |
| Material | Galvaniserat stål, Pulverlackad stål |
| Färg | Grå |
| Dubbelsidig / Enkelsidig | Enkelsidig |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

