Tungt grenställ för förvaring av långgods och tungt gods
Att förvara långa och tunga produkter kan vara en utmaning i sig. Särskilt eftersom det gärna ska vara enkelt att navigera och komma åt, men samtidigt också säkert och tryggt. Lösningen måste vara vårt grenställ.
Oavsett om det är plaströr, trälist eller metallstänger kommer detta lagersystem att vara dig till nytta. Allt gods som förvaras horisontellt kan staplas härpå, och med Danmarks kraftigaste serieproducerade grenställ är du garanterad stabil och slitstark förvaring. För att ge stället maximal stabilitet finns en inbyggd korsförstärkning med tvär- och diagonaler som håller stolparna samman. Dessutom är det möjligt att bulta fast stället i golvet med de medföljande betongankare/bultar.
Det ska vara enkelt att komma åt sitt lager. Därför har vi prioriterat att bygga ett lagersystem som är så mångsidigt som möjligt. Det innebär bland annat att grenstället är enkelsidigt, med armar som kan flyttas i intervaller om 14 cm utan verktyg. Varje arm på varje stolpe kan klara en max belastning på 300 kg. Det innebär att ju fler stolpar du har till ditt bärlager, desto tyngre gods kan det klara. Ytterligare kan systemet byggas ut i det oändliga, och extra armar kan köpas till. Ändstoppen i stål är avtagbara, och de kraftiga fötterna kan även användas som avlastningsyta eller bärlager. Grenstället finns i blå (RAL: 5015) och orange (RAL:2004).
Säkert och slitstarkt grenställ
För att motstå hårt slitage är grenställ tillverkade i pulverlackerat stål. Detta säkerställer både ett långvarigt och robust ställ. Dessutom är stället CE-certifierat, vilket innebär att det är godkänt enligt europeiska standarder gällande belastning.
Allt du behöver för att montera stället medföljer, förutom verktyg. Det inkluderar alla bultar, muttrar, förankringsbultar och mycket mer. Förankringsbultar för infästning i golvet medföljer alltid, men det är inte alltid ett krav.
- 2 x Grenställ Pelare - H:200 cm
- 6 x Grenställ Arm - D:100 cm
- 2 x Grenställ Fot enkeltsidig - D:100 cm
- 1 x Grenställ Kors - L:100 cm
| Typ | Grenställ |
| Systemet | Erfa Tunga Grenställ |
| Höjd | 200 cm |
| Längd | 127 cm |
| Djup | 145 cm |
| Bærere | 3 |
| Antal fack | 1 |
| Flyttbara bärplan | Ja (14 cm intervaller) |
| Antal grene pr. stege | 3 |
| Grenlängd | 100 cm |
| Lastekapasitet pr gren | 300 kg |
| Material | Pulverlackad stål |
| Färg | Blå, Orange |
| Dubbelsidig / Enkelsidig | Enkelsidig |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

