Påbyggnadsdel för Tunga grenställ för förvaring av långt gods och tungt gods
Att förvara långa och tunga produkter kan vara en utmaning i sig. Särskilt eftersom det ska vara lätt att navigera och komma åt, men samtidigt också säkert och tryggt. Lösningen måste vara vårt grenställ.
Oavsett om det är plaströr, trälist eller metallstänger kommer detta lagersystem att vara till nytta för dig. Allt gods som förvaras horisontellt kan staplas härpå, och med Sveriges kraftigaste serieproducerade grenställ garanteras du stabil och slitstark förvaring. För att ge stället maximal stabilitet finns inbyggd korsavstängning med tvär- och diagonalstänger som håller ihop stolparna. Dessutom är det möjligt att bulta fast stället i golvet med de medföljande betonganläggningsjärn/bultar.
Det ska vara lätt att komma åt sitt lager. Därför har vi prioriterat att bygga ett lagersystem som är så mångsidigt som möjligt. Detta innebär bland annat att grenstället är enkelsidigt, med armar som kan flyttas i intervaller om 14 cm utan verktyg. Varje arm på varje stolpe klarar en maximal belastning på 300 kg. Det betyder att ju fler stolpar du har för ditt bärlager, desto tyngre gods kan det klara. Dessutom kan systemet byggas ut oändligt, och extra armar kan köpas till. Ändstopparna i stål är avtagbara, och de kraftiga fötterna kan även användas som avställning eller bärlager. Grenstället finns i blått (RAL: 5015) och orange (RAL: 2004).
Observera att denna vara är en påbyggnadsdel och är därför avsedd som vidarebyggnad eller förlängning av ett nytt eller befintligt grenställ. Den kan inte monteras och installeras ensam då den endast består av 1 stolpe.
Du kan se hela vårt utbud av kompletta grenställ här.
Säkert och slitstarkt grenställ
För att motstå hårt slitage är grenställen producerade i pulverlackerat stål. Detta säkerställer både ett långvarigt och robust ställ. Dessutom är stället CE-certifierat, vilket innebär att det är godkänt enligt europeiska standarder för belastning.
Allt som du behöver för att montera stället medföljer utom verktyg. Detta inkluderar alla bultar, muttrar, förankringsbultar och mycket mer. Förankringsbultar medföljer alltid för fastsättning i golvet, men det är inte alltid ett krav.
- 1 x Grenställ Pelare - H:200 cm
- 2 x Grenställ Arm - D:100 cm
- 1 x Grenställ Fot enkelsidig - D:100 cm
- 1 x Grenställ Kors - L:100 cm
| Typ | Tillbyggnadsdel |
| Systemet | Erfa Tunga Grenställ |
| Höjd | 200 cm |
| Längd | 113.5 cm |
| Djup | 145 cm |
| Bærere | 2 |
| Antal fack | 1 |
| Flyttbara bärplan | Ja (14 cm intervaller) |
| Antal grene pr. stege | 2 |
| Grenlängd | 100 cm |
| Lastekapasitet pr gren | 300 kg |
| Material | Pulverlackad stål |
| Färg | Blå, Orange |
| Dubbelsidig / Enkelsidig | Enkelsidig |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

