Kraftigt och hållbart däckställ för alla ändamål
För att ge bästa möjliga hjälp måste däckställ kunna bära många tunga däck. Samtidigt måste de vara gjorda av ett material som tål att användas. Därför har vi valt att producera detta ställ i galvaniserat stål, eftersom det är det mest praktiska. Stålet är enormt slitstarkt och klarar hög belastning. För att vara helt exakt kan varje hyllplan i detta däckställ bära en maximal belastning på 300 kg. Samtidigt klarar stålet repor och absorberar inte olja eller andra vätskor som spills på ställets delar. Tvärtom är stället extremt lätt att underhålla med enkel rengöring, och med det galvaniserade stålet är du dessutom skyddad mot att stället rostar.
Stället mäter invändigt mellan gavlar 180 cm och är tillverkat med tre bärande nivåer som var och en kan förvara 9 däck. Om du behöver annan typ av förvaring i däckstället kan spånplattor köpas till och sättas in som hyllplan i stället. Därmed kan du förvara både däck, verktyg, hjul och fälgar eller andra reservdelar i samma ställ.
Använd det som ett fristående däckställ eller som en del av ett större system. Stället kan anpassas efter dina behov och utökas med fler i takt med att du får nya behov eller behöver mer förvaringsutrymme – möjligheterna är många. Om däckställen ska stå mitt i ett rum kan de med fördel byggas ihop rygg mot rygg för att ge större stabilitet. Alternativt kan stället bultas fast i golvet.
Stället är lätt att montera och kan monteras på 10-15 minuter.
Idealiskt för däckcontainrar
Eftersom stället är tillverkat i galvaniserat stål har det en styrka och hållbarhet som gör det lämpligt för en däckcontainer. Detta har vi tagit hänsyn till i produktionen, varför däckställens storlek är anpassad så att tre fack passar exakt i en 20-fots container eller 6 fack i en 40-fots container.
- 8 x Kolonner för frontgavel - H:250 cm
- 12 x raka rör för frontgavel - D:45 cm
- 8 x sneda rör för frontgavel - D:45 cm
- 18 x Bärbalkar för Däckställ 75 - L:180cm
- 9 x Tvärförstärkningar för bärbalk - D:45cm
- 8 x Fötter med hål för fästbultar
- 48 x Bultar M8
- 48 x Låsmutter M8
| Typ | Däckställ |
| Systemet | Combi Däck 75 |
| Höjd | 250 cm |
| Längd | 576 cm |
| Djup | 45 cm |
| Bærere | 3 |
| Antal fack | 3 |
| Hyllöppningslängd | 180 cm |
| Flyttbara bärplan | Ja (7.5 cm intervaller) |
| Antal däck | 81 |
| Belastning pr. hylla | 300 kg |
| Material | Galvaniserat stål |
- Skandinavisk Fabrik
- Prisgaranti
- Snabb leverans

